21 Ağustos 2008 Perşembe

LOGO Yazılım, BSA’nın Yeni Üyesi

Uzun yıllardır korsan yazılımla mücadele eden Türkiye’nin en büyük
yazılım sirketi LOGO Yazılım, bu mücadelesini BSA Türkiye çatısı altında
sürdürme kararı aldı.

1990’lı yılların basından itibaren “Lisansız Ürün Kullanımı” ve “Yazılım Korsanlığı”
konusunda çalısmalar yürüten LOGO Yazılım, Temmuz 2008 itibariyla, bu konudaki çalısmalarını Türkiye BSA üyesi olarak yürütmeye devam edecek. BSA, korsan yazılımın
önüne geçilmesi ve telif hakları bilincinin yazılım sektöründe de yerlesmesi amacıyla
dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi BSA Türkiye olarak, ülkemizde de yazılım telif
haklarını korumak için faaliyetler yürütüyor.

Türkiye uygulama yazılımları pazarı lideri olarak, bu konuda yapılan tüm çalısmalarda
liderlik eden ve bunu bir görev sayan LOGO, bu konuda yaygın olarak bilinçlendirme
çalısmaları yürütüyor. Tüm sektörde ve ülke genelinde lisanssız ürün kullanımı konusunda “farkındalık” yaratılması için yürütülen her türlü çalısmaya destek vermeye devam ediyor.

Düzenlenen basın toplantısında konusan LOGO Yazılım CEO’su Ali Güven; “Türkiye’de
sektörümüzle ilgili her konuda olduğu gibi Pazar lideri olarak, korsan kopya kullanımı konusunda da yürütülen çalısmalarda bir öncü olmayı görev biliyoruz. Aynı zamanda bu konuda uluslar arası bir birlik olan BSA bünyesinde yeralarak, yerel firmaların lisanssız ürün kullanımı ve korsan kopya ile mücadelesinde onları temsil ediyor, Türkiye sartlarına uygun mücadele edilmesi konusunda yön vermeyi hedefliyoruz” dedi.

LOGO Yazılım Genel Müdürü Birol Cabadak ise “ LOGO’nun entellektüel sermayesini,
çalısanlarımızın, is ortaklarımızın ve tüm lisanlı kullanıcılarımızın haklarını her ortamda korumayı hedefliyoruz. Bu amaçla çok uzun yıllardır kopya ürün kullanımının
engellenmesi konusunda bilinçlendirme çalısmaları yürütüyoruz. Amacımız, tüm sektörde
bir örnek teskil ederek öncülük yapmak.” Özellikle uygulama yazılımlarının lisanssız
kullanımının firmalar açısından çok büyük riskler tasıdığını belirten Cabadak, “ Bizim ürünlerimiz üzerinde firmaların mali bilgileri de tutuluyor. Lisanssız ürün kullananlar bu kritik bilgilerini de riske atmıs oluyorlar. ” diyerek lisanslı ürün kullanımının da önemini vurguladı.

LOGO Yazılım’ın BSA Türkiye’ye katılmasıyla ilgili olarak çok mutlu olduklarını belirten BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay’da BSA Türkiye’nin LOGO yazılımla daha da güclendiğinin altını çizerek BSA Türkiye’nin özellikle KOBĐ’lere yönelik çalısmalarında LOGO Yazılım ile ortak çalısmalar yapabileceklerini belirtti. Elçim Barkay yaptığı açıklamada, “LOGO Yazılım gibi değerli bir katılımcının desteği ve BSA Türkiye’nin gayretiyle özellikle eğitim ve bilinçlendirme çalısmalarında daha güçlü çalısmalar yapacağız.Korsan yazılım Türkiye için kritik önem tasıyan bir konu ve bu konuya bundan sonra LOGO’nun da yardımıyla çözümler üreteceğiz” dedi.

Hiç yorum yok: